W jakich zawodach brakuje pracowników?

w jakich zawodach brakuje pracowników
20 lut

Zawody deficytowe

Dzięki opracowaniom, takim jak barometr zawodów, możemy sprawdzić, które profesje dają gwarancję zatrudnienia w Rzeszowie. Za występowanie zawodów deficytowych odpowiada wiele czynników. To nie tylko brak kandydatów posiadających odpowiednie kwalifikacje, licencje czy doświadczenie. Bezrobotnych zrażają niekiedy niskie płace oraz ciężkie warunki pracy. Za braki kadrowe odpowiedzialny jest też system edukacji, który nie jest przystosowany do potrzeb rynku pracy, a także fakt, że społeczeństwo coraz szybciej się starzeje.

Deficyt pracowników jest najmocniej odczuwalny w takich sektorach jak budownictwo, transport oraz usługi. O pracę w Rzeszowie można się starać także w IT oraz w handlu. Braki kadrowe występują m.in. wśród fachowców, takich jak murarze, zbrojarze, cieśle, sprawcze czy monterzy konstrukcji stalowych. Sektor budowlany potrzebuje też inspektorów i kierowników budowy.

Ponadto wiele ofert pracy w Rzeszowie jest skierowanych do kierowców, spedytorów, handlowców, kasjerów oraz księgowych. Do zawodów deficytowych zaliczono też specjalistów ds. reklamy i marketingu, programistów, administratorów baz danych, nauczycieli przedszkolnych, krawców oraz pielęgniarki i położne.

Dla kogo brakuje etatów

Wśród rzeszowskich bezrobotnych znajdą się m.in. absolwenci studiów humanistycznych, takich jak kulturoznawstwo, politologia, filozofia czy historia. Pracy w Rzeszowie szukają dłużej również socjolodzy i specjaliści ds. administracji publicznej, jak również pracownicy biur podroży, dekoratorzy wnętrz i plastycy. Na liście zawodów nadwyżkowych znaleźli się też pedagodzy, nauczyciele nauczania początkowego oraz przedmiotów ogólnokształcących, sadownicy, ogrodnicy, rolnicy i hodowcy, a także specjaliści technologii żywności i żywienia.

Barometr zawodów to dokument, który okazuje się bardzo pomocny nie tylko dla bezrobotnych, ale też w przypadku osób, które planują ścieżkę zawodową lub postanawiają się przekwalifikować.  Znajomość lokalnego rynku pracy przyda się także, jeśli stoimy przed wyborem kierunku kształcenia.

Brak komentarzy

Napisz komentarz