Praca dla humanisty – 4 propozycje

praca dla humanisty
18 paź

Na rynku pracy występuje bardzo duży deficyt zawodowców. Zapotrzebowanie na inżynierów też jest duże, a młodzież coraz rzadziej decyduje się na studia humanistyczne. Czy rzeczywiście osoby z takim profilem wykształcenia nie mają szans na stabilny etat i atrakcyjne płace? Niekoniecznie! W końcu powinniśmy pamiętać, że liczą się głównie umiejętności, a nie tylko papier. W tych zawodach humaniści na pewno są w stanie zarobić przyzwoite pieniądze:

Dziennikarz/ redaktor/ specjalista ds. social media

Oferty pracy w Rzeszowie w lokalnych mediach to szansa na bardzo ciekawe zajęcie. W dziennikarstwie istnieje wiele specjalizacji (np. sportowa, śledcza), a osoba wnikliwa, która umie dotrzeć do źródeł i opowiadać historie w przejmujący sposób, powinna szybko znaleźć etat. W tym fachu przydaje się również analityczny umysł, komunikatywność i odporność na stres. Pamiętaj, że redaktor nie zawsze musi pracować tam, gdzie mieszka – dzisiaj nie brakuje ogłoszeń w zakresie pracy zdalnej. Firmy z całej Polski szukają również specjalistów do administrowania profilami na portalach społecznościowych.

Psycholog

Niektórzy absolwenci psychologii zajmują się prowadzeniem prywatnego gabinetu. Inni decydują się na pracę w korporacji lub niedużej firmie. W rzeczy samej psycholog może zająć się np. doradztwem zawodowym lub personalnym i zatrudnić się w charakterze specjalisty ds. rekrutacji.

Logopeda

Oczywiście specjaliści pracujący w publicznych szkołach czy szpitalach nie zarabiają zbyt wiele, ale prywatna praktyka i indywidualne lekcje to już realna wizja atrakcyjnych płac – godzina ćwiczeń z doświadczonym logopedą kosztuje około 100 zł.

Lektor języka obcego/ nauczyciel

Znajomość języków obcych to często przepustka do kariery. Jeżeli masz rozwinięte umiejętności lingwistyczne, to możliwości zatrudnienia są bardzo szerokie. Aby uczyć w szkole językowej, najczęściej wymaga się dyplomu lub certyfikatu. Komunikatywna znajomość angielskiego jest wymagana od kandydatów aplikujących na oferty pracy w Rzeszowie w administracji biurowej czy w IT.

Poszukiwani są również nauczyciele. Pamiętaj, że poziom płac pedagogów zależy od tego, jaką wybrali specjalizację. Do zawodów deficytowych obecnie zaliczają się m.in. nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Statystyki dla Rzeszowa oraz dla całego regionu wskazują, że zawody nadwyżkowe reprezentują absolwenci takich kierunków jak politologia, ekonomia czy filozofia. Nie zapominaj jednak, że to praktyczne umiejętności oraz specjalizacja decydują o wartości humanisty na lokalnym ryku pracy.

1Komentarz
  • Avatar for Alicja
    Alicja
    Posted at 10:30h, 10 sierpnia Odpowiedz

    humanista dobrze się sprawdzi w marketingu

Napisz komentarz