Osoby, które chcą osiągać dobre wyniki w pracy, muszą umiejętnie gospodarować czasem. W jaki sposób w takim razie można lepiej zorganizować swoje obowiązki? Jest wiele metod zarządzania czasem, a to, która jest najlepsza, zwykle okazuje się kwestią indywidualną.
Pierwszym sposobem jest tzw. metoda ABC, która opiera się na ustaleniu priorytetów. W tym przypadku musimy określić, które zadania są najistotniejsze. Inna metoda mówi o tym, że priorytety dzielą się na ważne i pilne.
Jakie sposoby pozwolą oszczędzać czas?
- Po pierwsze, koniecznie trzeba planować każdy dzień swojej pracy. Warto wypisywać na kartce najistotniejsze zadania. Istotne jest prawidłowe określenie hierarchii ważności.
- Koniecznie musimy wyeliminować „rozpraszacze”. Pracownik powinien zdawać sobie sprawę z tego, na co traci najwięcej czasu. U niektórych są to portale społecznościowe, u innych przeglądanie wiadomości na smartfonie. To trudne zadanie również dla osób, które pracują z domu.
- Autorefleksja też może się przydać. Warto zastanowić się, jak wiele zakłóceń występuje w naszej pracy (takich jak np. rozmowy telefoniczne) i czy da się je wyeliminować, a także, o jakiej porze dnia pracuje nam się najlepiej.
- Pracę można podzielić na bloki czasowe. Polega to na tym, że wydzielamy sobie oddzielny czas np. na spotkania z klientami, na raportowanie czy wykonywanie prezentacji.
- W zarządzaniu czasem pomocne są też checklisty, czyli listy kontrolne. Na rynku dostępnych jest też wiele narzędzi, które pomogą zaplanować dzień pracy.
Oczywiście metod zarządzania czasem jest więcej i każdemu odpowiadają inne sposoby. Czemu ten temat jest taki ważny? Zarządzanie czasem jest bardzo istotne z punktu widzenia efektywności pracowników. Ponadto trzeba mieć na uwadze fakt, że w wielu ofertach pracy w Rzeszowie w sekcji dotyczącej wymagań pracodawcy, znajdują się wzmianki na temat dobrej organizacji pracy własnej. Pracownik, który ma dobre wyniki, nie marnuje czasu, a przy tym jest samodzielny i nie potrzeba mu nadmiernej kontroli.