Gdy nie wiesz, jakie wybrać studia…

gdy nie wiesz jakie wybrać studia
28 mar

Rok przerwy to niekoniecznie rok stracony…

Wybór studiów wielu młodym ludziom jawi się jak jedna z najcięższych życiowych decyzji. Zanim złożysz papiery na modny kierunek, lepiej rozważ wszystkie „za” i „przeciw”. Obecnie coraz popularniejsze staje się pojęcie „gap year”, oznaczające okres między etapami życia. W przypadku młodych ludzi zwykle oznacza przerwę między zakończeniem nauki w szkole średniej a rozpoczęciem studiów. Osoby, które nie wiedzą, jaką ścieżką zawodową chcą podążać, często decydują się na taką opcję. „Gap year” rozumiany przez niektórych jako długie wakacje, jest bardzo znany za granicą, a młodzież zwykle spędza go, oddając się wymarzonym podróżom, odbywając praktyki, staże lub międzynarodowy wolontariat.

Dzisiaj każdy już wie, że skończenie studiów nie zagwarantuje dobrze płatnej pracy w Rzeszowie, a rok przerwy może pomóc w sprecyzowaniu swoich oczekiwań. Aby wybrać rozsądnie kierunek kształcenia, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

1. Ocena predyspozycji

Po pierwsze, kandydaci na studia wyższe muszą ocenić swoje kompetencje techniczne oraz umiejętności miękkie. Nie zaszkodziłoby poświecić trochę czasu na wykonanie testów predyspozycji zawodowych. Określ, czy interesuje Cię praca z klientem, czy myślisz o prowadzeniu własnej firmy, czy masz zdolności artystyczne itp.

2. Prognozy dla rynku pracy

Koniecznie sprawdź, które zawody są uznawane za najbardziej przyszłościowe i niszowe. Najwięcej dobrze opłacanych profesji jest związanych z nowymi technologiami, inżynierią oraz teleinformatyką. Oczywiście nie zaszkodzi sprawdzić, jak wyglądają średnie płace na interesujących nas stanowiskach.

3. Możliwości szybkiego przebranżowienia się

Wybierając kierunek studiów, należy brać pod uwagę to, jak długo trwa zdobycie wszelkich kwalifikacji do wykonywania danego zawodu. Czasem potrzebne są dodatkowe uprawnienia lub zdanie egzaminu państwowego, a edukacja może trwać dłużej niż 5 lat. Ciekawym rozwiązaniem są kierunki, po których można łatwo się przekwalifikować, uzupełniając wykształcenie kursem czy studiami podyplomowymi.

4. Pasja

W pracy spędzamy sporą część naszego życia, a jeśli wykonywanie danego zawodu daje nam satysfakcję, to unikniemy wypalenia zawodowego. Praca, która jest pasją to wyzwania i czysta przyjemność.

Brak komentarzy

Napisz komentarz