Planujesz weekend za miastem? Co zobaczyć w okolicach Rzeszowa?

zamek w Łańcucie
08 lip

Wcale nie trzeba spędzać czasu w mieście, aby pozostać za pan brat z kulturą. W okolicach Rzeszowa znajdziesz wiele atrakcji sprzyjających zapoznaniu się z historią i obrzędami regionu. W jakie miejsca warto dotrzeć, by dowiedzieć się więcej na temat lokalnych obrzędów?

1. Medynia Głogowska – Zagroda Garncarska

To miejscowość położona w lasach Puszczy Sandomierskiej w gminie Czarna, gdzie warto odwiedzić mini-skansen z Zagrodą Garncarską. Goście mają możliwość obejrzenia na żywo specjalistycznych narzędzi, jak również przyjrzenia się pracy instruktorów. Medynia Głogowska jest centralnym punktem na tzw. Szlaku Garncarskim.

2. Łańcut – zamek

Słynie za sprawą wyjątkowego kompleksu parkowo-zamkowego. Zamek Lubomirskich i Potockich jest jedną z największych atrakcji regionu. Dawna rezydencja magnacka znalazła się nawet na liście zabytków historii. W zamku mieści się muzeum, którego zbiory obejmują m.in. sztukę cerkiewną oraz pojazdy konne.

Na uwagę zasługuje również przyzamkowy park, utrzymany w angielskim stylu. Tereny zielone obejmują ogród różany, ogród włoski oraz ogród bylinowy, a także glorietę. Poza tym odwiedzający mogą obejrzeć wiele zabytkowych obiektów, takich jak m.in. oranżeria, stajnia czy wozownia. Warto pamiętać, że zamek w Łańcucie jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. koncertów muzyki klasycznej.

3. Markowa – skansen i muzea

Pierwszą atrakcją godną uwagi są zabudowania i obiekty, takie jak chałupy, stodoła, kuźnia czy młyn wietrzny.

Poza tym nie zaszkodzi odwiedzić Muzeum Pożarnictwa, w którym można oglądać m.in. wóz do przewożenia sprzętu, stroje strażaków czy ręczne pompy. Prezentowane eksponaty zostały udostępnione ze zbiorów Ochotniczej Straży Pożarnej w Markowej.

Ponadto w miejscowości znajduje się także Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Instytucja angażuje się w różnego typu wydarzenia kulturalne, takie jak np. Noc Muzeów czy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.
Muzeum przyczynia się do edukowania na temat podkarpackich Żydów m.in. poprzez organizacje wystaw plenerowych.

Brak komentarzy

Napisz komentarz