Rzeszowskie centrum dowodzenia światem

innowacje w Rzeszowie
18 kwi

Rzeszów w niedługim czasie ma szansę otrzymać miano miasta IT. Rusza bowiem budowa nowoczesnego i nowatorskiego zarazem centrum skupiającego sztuczną inteligencję, telemedycynę oraz elektromobilność.

Rzeszów zyska nowe rozwiązania dla wielu branż, natomiast mieszkańcy zyskają nowe miejsca pracy. Nowa inwestycja to docelowo 400 miejsc pracy dla rzeszowian.

Główne gałęzie działań skupione będą wokół gospodarki polskiego i zagranicznego rynku. Planowane jest tworzenie rozwiązań technologicznych dla branży energetycznej, telekomunikacyjnej, mediów, rolnictwa, administracji publicznej, a także przedsiębiorstw różnej wielkości oraz sektora bankowego. Dodatkowo wdrażane będą rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa w IT.

To, co naprawdę robi ogromne wrażenie to sztuczna inteligencja. W Rzeszowie tworzone będą systemy samouczące. Jest to prawdziwa perełka na mapie Podkarpacia. Systemy, które zbierają dane, analizują je w czasie rzeczywistym z wielu różnorodnych źródeł, są w stanie pomóc użytkownikowi w sytuacji, której się znalazł. To może pomóc między innymi w potencjalnej sytuacji zagrożenia.

To jednak nie koniec. W rzeszowskim centrum planowane są także projekty związane z systemami sterowania dla dronów. Jest to strefa zarezerwowana dla wybitnych specjalistów.

Inwestycja pozwoli konkurować miastu z innymi rynkami zagranicznymi oraz ogólnoświatowymi. Jest to swoista rewolucja na tym terenie, która realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Całość ma zostać oddana do użytku mniej więcej w połowie 2020 roku.

Co jest najważniejsze to miejsca pracy dla wielu grup zawodowych. Wśród 400 przewidzianych wakatów, znajdzie się miejsce zarówno dla specjalistów z wiedzą techniczną, jak i wspierających działania humanistów oraz fachowców.

Do tej pory Rzeszów kojarzył się głównie z lotnictwem. Z jakiś czas może stać się wybitnym, innowacyjnym miastem z genialnymi rozwiązaniami informatycznymi dla wielu branż na całym świecie.

Brak komentarzy

Napisz komentarz