Kulturalny Rzeszów

kulturalnie w Rzeszowie
05 sty

Rzeszów jest miastem sztuki wysokiej. Ze względu na ciekawe tematyczne teatry odbywają się tu nieszablonowe spektakle. Filharmonia trafia w najbardziej krytyczne gusta ze swoim repertuarem, a muzea nie są tak oczywiste, jak zazwyczaj się to może wydawać.

W Rzeszowie odbywają się cyklicznie ciekawe wydarzenia duże i małe. Festiwale i koncerty odbywające się każdego roku zyskują coraz większą sławę i przyciągają słuchaczy z wielu regionów Polski.

Imprezy cykliczne

Każdego roku na najsłynniejszej ulicy w Rzeszowie, czyli ulicy 3-go Maja, odbywa się Święto Paniagi. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych miasta i jednocześnie jedno z największych wydarzeń eventowych na Podkarpaciu.

Tradycyjny jarmark z rękodziełem i regionalnymi produktami kulinarnymi połączony ze spektaklem opery i operetki to prawdziwe święto artystyczne.

Maskarada – Festiwal Teatrów Ożywione Formy to także cykliczne wydarzenie prezentujące spektakle teatralna dla dzieci i dorosłych plenerowo.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” to największa promocja młodych artystów kultury muzycznej Europy i świata. Zwycięzca otrzymuje dofinansowanie wydania płyty lub pokrycie kosztów organizacji trasy koncertowej. Jest to wydarzenie o randze międzynarodowej.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej za każdym razem organizowany jest w ciekawym industrialnym miejscu, nietypowe, nieznane i te lubiane. Jest to forma rozmowy o społecznym i przestrzennym rozwoju Rzeszowa. Wymieniać i opisywać można w nieskończoność.

Inne ważne wydarzenia to: Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Kultura od Kuchni, Rzeszów Breakout Days, Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzycznych Rockowa Noc, czy Źródła Pamięci.

Miejsca

W Rzeszowie królują muzea. Ich lista jest imponująca i bardzo nieoczywista: Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Łowiectwa, Muzeum Dobranocek, Muzeum Lalek Teatralnych, Muzeum Mleczarstwa, Muzeum Techniki i Militariów, Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, Muzeum Aparatów Fotograficznych, Podziemna Trasa Turystyczna, czy Muzeum Energetyki Podkarpackiej.

Miłośnicy klasycznych brzmień znajdą coś dla siebie w Filharmonii Rzeszowskiej, a na fanów teatrów także czeka szeroka oferta: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatr Przedmieście, Teatr Maska, Teatr Nowy, Teatr Bo Tak, Teatr Jaruga, Scena Propozycji, Teatr o.de.la, Wojewódzka Scena Amatorskich Form Teatralnych. Dostępna jest też szeroka oferta kin studyjnych oraz multipleksu.

Brak komentarzy

Napisz komentarz