Jakie kierunki studiów dają perspektywy…

co studiować w Rzeszowie
03 paź

Jeszcze do niedawna młodzież była przekonywana przez rodziców i nauczycieli, że dyplom wyższej uczelni jest niezbędny do tego, aby dostać dobrą pracę. Realia okazały się zupełnie inne, wskutek czego wielu absolwentów kierunków takich jak politologia czy historia pracuje w zupełnie innych zawodach. Zresztą statystyki jasno wskazują na zmniejszenie zainteresowania studentów kierunkami humanistycznymi.

Jeżeli zastawiasz się na tym, jakie studia podjąć, to warto zajrzeć np. do barometru zawodów. Dzięki temu można sprawdzić, na jakie zawody w naszym regionie będzie zapotrzebowanie. Co prawda w obecnych czasach ludzie często zmieniają kwalifikacje, ale warto myśleć przyszłościowo.

Na chwilę dzisiejszą bez obaw można stawiać na kierunki inżynieryjne, studia informatyczne oraz finansowe, gdyż na rynku pracy jest spory deficyt m.in. księgowych, specjalistów IT oraz inżynierów budownictwa. Studenci z Rzeszowa powinni być świadomi tego, że obecnie znaczenie nowych technologii jest ogromne, a wiele zawodów będzie wymierać. Pewną pracę znajdą też absolwenci prawa, logistyki oraz transportu.

Oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, że studia to nie wszystko. Kompetencje miękkie, znajomość języków czy specjalistycznych programów komputerowych na pewno pomoże w znalezieniu dobrej pracy. Dzisiejsze studia dają za mało praktycznej wiedzy i dlatego warto jak najwcześniej zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe.

Brak komentarzy

Napisz komentarz