Idealne CV – 5 zasad, które pomogą je stworzyć!

CV
04 wrz

Dokumenty aplikacyjne to Twoja wizytówka, a od CV zależy, jakie zrobisz pierwsze wrażenie na pracodawcy. Skoro życiorys zawodowy jest taki ważny, to pewnie masz mnóstwo wątpliwości.

Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych zasad dotyczących pisania dokumentów aplikacyjnych.

1. Struktura dokumentu

Należy pamiętać o tym, by CV było uporządkowane. Istotna jest tu chronologia i przejrzystość. Rekruter bardzo powierzchownie przegląda dokumenty – aby zatrzymał się na dłużej na Twoim CV, musi szybko znaleźć potrzebne informacje.

2. Zdjęcie

Wbrew pozorom dodawanie fotografii do życiorysu zawodowego nie jest wcale obligatoryjne, ale większość pracodawców tego oczekuje. Jakie wymagania musi spełnić zdjęcie? Przede wszystkim musi być wyraźne. Wysoka jakość i odpowiedni rozmiar to podstawa. Najlepiej wybrać zdjęcie, na którym widać twarz i ramiona – fotografie całej sylwetki nie są dopuszczalne. Pamiętaj też o uśmiechu i odpowiednim stroju.

3. Mile widziane elementy

Co poza danymi personalnymi i opisem doświadczenia powinno znaleźć się w CV? O pracę w Rzeszowie z pewnością jest łatwiej kandydatom, którzy mają bogate dokumenty aplikacyjne. Nie chodzi tu jednak o ich długość, a o ciekawą treść. Obecnie trendem jest m.in. dodawanie celu i podsumowania zawodowego.

Poza tym obowiązkowo należy zamieścić klauzulę dotyczącą przetwarzania danych – to wymóg formalny, bez którego nie weźmiemy udziału w rekrutacji.

4. Aktualność
To oczywiste, że w życiorysie zawodowym zamieszczamy jedynie aktualne zdjęcie, a nie fotografię sprzed lat. Podobnie sprawa wygląda z informacjami dotyczącymi kariery – naprawdę możesz sobie darować opisywanie doświadczeń, które dzisiaj do niczego Ci się nie przydadzą. Jeśli zmieniłeś zawód z kelnera na specjalistę IT, to nie musisz skupiać się na opisywaniu doświadczeń z gastronomii.

5. Umiejętności
To często decydujący element aplikacji. Umiejętności dzielimy na miękkie, twarde oraz specjalistyczne. Opisując tę sekcję, pamiętaj, by odnieść się do treści interesującej oferty pracy.

Brak komentarzy

Napisz komentarz