Dyplom nie jest najważniejszy…

dyplom uczelni wyższej
21 maj

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nieco oklepany frazes, często powtarzany przez nauczycieli o tym, że bez nauki nie ma dobrze opłacanej pracy, nie jest do końca prawdziwy. W końcu o tym, czy będziemy mieć dobrą posadę, decydują w dużej mierze praktyczne umiejętności oraz zaradność życiowa i przebojowość.

Studia a barometr zawodów

Oferty pracy w Rzeszowie czekają głównie na absolwentów studiów technicznych, takich jak m.in. budownictwo czy informatyka. Pewną pracę gwarantuje też dyplom z zakresu finansów i rachunkowości, pielęgniarstwa oraz fizjoterapii. Nie każdy musi kończyć studia, by dobrze zarabiać. Warto pamiętać o tym, że wiele popularnych kierunków często niesie rozczarowania.

Według barometru zawodów dla Rzeszowa na 2019 rok trudności w znalezieniu pracy mogą mieć ekonomiści, architekci krajobrazu, socjolodzy i specjaliści do spraw badań społeczno-ekonomicznych, jak również filozofowie, kulturoznawcy, historycy i politolodzy.

Dyplom czy fach w ręku?

Studia nie są dzisiaj gwarancją dobrych zarobków, a nawet stałego etatu. Wielu absolwentów popularnych humanistycznych kierunków pozostaje na bezrobociu lub podejmuje się pracy poniżej kwalifikacji. Wbrew powszechnie krążącym opiniom, dyplom wcale nie jest potrzebny do szczęścia. Istotne jest to, by znać swoje mocne strony i umieć je wykorzystać. W jaki sposób można podnieść kompetencje zamiast studiowania? Sposobów jest kilka:

  1. Szkoła policealna – dzisiaj wybór kierunków kształcenia jest naprawdę bardzo szeroki. Nauka w tego typu szkołach daje podobne uprawnienia jak ukończenie technikum.
  2. Kurs zawodowy – takie szkolenia można opłacić z własnej kieszeni lub uzyskać skierowanie z urzędu pracy. Niektóre kursy są finansowane również ze środków unijnych. Jeżeli wiesz, że zdobycie uprawnień daje szanse na dobrze płatną pracę, to nie ma nad czym się zastanawiać.
  3. Wyjazd za granicę – pozwala usamodzielnić się, podszkolić język, nawiązać znajomości. Pierwsze doświadczenia zawodowe i pierwsze zarobione pieniądze, to coś, co pozwala poczuć niezależność, a czasem także zaoszczędzić na studia zaoczne.
  4. Własna działalność – osoby, które w toku szkoły średniej zdobyły zawód lub mają pomysł na własny biznes, zawsze mogą starać się o dotacje na założenie firmy.
Brak komentarzy

Napisz komentarz